Komunikacja AAC
Komunikacja jest podstawą naszego rozwoju
Komunikacja jest podstawą naszego rozwoju. Daje nam możliwość zdobywania wiedzy i jej weryfikacji, nawiązywania relacji społecznych, poznawania świata i obowiązujących norm zachowań, a co najważniejsze - pozwala na zaspokajanie naszych podstawowych potrzeb.
AAC (ang. Augmentative and Alternative Communication) to grupa metod mających na celu umożliwienie komunikowania się osobom, które nie posiadają umiejętności korzystania z mowy werbalnej, bądź posiadają ją w stopniu uniemożliwiającym satysfakcjonującą komunikację – jak np. osoby mówiące w sposób bardzo niezrozumiały.
Dobór metod stosowanych w komunikacji alternatywnej i wspomagającej zależy często od stanu zdrowia chorego ( np. czy obecnie niedowłady pozwolą mu na korzystanie z gestów?), ale też przyczyn zaburzeń mowy i tego, czy są one nabyte czy wrodzone. Konieczne jest również zwrócenie uwagi na zdolności intelektualne osoby, u której chcemy wprowadzić komunikację alternatywną. Dopiero taka wiedza pozwala na dobranie odpowiedniej metody.
Komunikacja AAC jest używana w pracy z osobami:
- niesłyszącymi
- autyzmem
- ze złożoną niepełnosprawnością
- z uszkodzeniem centralnego układu nerwowego (w tym po udarach)
- z porażeniem mózgowym
- z niepełnosprawnością ruchową
- z niepełnosprawnością intelektualną
- po urazach głowy
- ze stwardnieniem rozsianym (SM)
- ze stwardnieniem zanikowym bocznym (SLA)
AAC posługuje się trzema rodzajami metod
- systemem znaków manualnych – komunikacja zachodzi poprzez gestykulację, np. język migowy, fonogesty, język Makaton, taki rodzaj porozumiewania się może być skuteczny tylko w przypadku pacjentów, którzy nie mają problemów z motoryką;
- systemem znaków graficznych – symbole Blissa, piktogramy PIC, PCS, Rebus, metoda ułatwionej komunikacji, program Boardmaker oraz MÓWik;
- systemem znaków przestrzenno-dotykowych – klocki słowne Premacka, alfabet Lorma, słownik przestrzenny M. Grycman;