Gazetka o życiu Ulmów

Gazetka ścienna również zachęca do czytania. Uczniowie naszej szkoły podjęli działania  mające na celu rozpowszechnianie wiedzy na temat poświęcenia się rodziny Ulmów dla ratowania życia drugiemu człowiekowi w formie ciekawej gazetki ściennej z interesującymi fragmentami źródeł historycznych.

 Dzieci Wiktorii i Józefa z Markowej wraz z rodzicami zostały zamordowane przez Niemców za ukrywanie Żydów. Los rodziny Ulmów stał się symbolem martyrologii Polaków mordowanych przez Niemców za niesienie pomocy Żydom. Ciekawe teksty historyczne, które widniały na gazetce szkolnej wraz z fotografiami, pozwoliły naszym uczniom zdobyć wiedzę na temat bezgranicznej miłości i poświęcenia wobec drugiego człowieka, a także zainteresować się przeszłością. Z zapartym tchem młodzi ludzie czytali historię bohaterów oraz to, co musieli przejść nasi przodkowie.  

To przecież dzięki umiejętności czytania dzieci interesują się tym, co działo się wiele lat przed ich urodzeniem. Wspólne czytanie w gronie kolegów i koleżanek, daje poczucie jedności w osiąganiu wspólnych celów, jakimi są poznawanie naszej historii, upowszechnianie czytelnictwa oraz integrowanie społeczności szkolnej.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

 

 

Skip to content